Aby bola aj vaša podlaha príjemne teplá

Zateplenie podlahy

Kúrite v byte, dome, chate naplno no aj tak vám je od nôh zima? Nezateplenou podlahou môže z domu unikať až 15 % tepla a okrem toho budete mať pri chôdzi po nezateplenej podlahe neustály pocit chladu a to aj v prípadoch, že máte na nej položený koberec. Teplý vzduch síce stále stúpa nahor, no naakumulované teplo uniká tiež do chladnejších priestorov (pivnice nevynímajúc) a v prípade, že pod vašou podlahou sú nevykurované priestory, je takmer nemožné, aby podlaha bola aspoň pocitovo teplá. Úspešne zabrániť tomu javu môže zateplenie podlahy.

Ešte predtým, ako sa do zateplenia podlahy pustíme, je potrebné odpovedať na viacero otázok – aký materiál použiť, aká bude jeho hrúbka, zatepľovať zvrchu či odspodu? Tých otázok je samozrejme viac, no odpovede sa budú odvíjať od jediného faktu a tým je - v akom dome bývate? V podpivničenom, alebo nepodpivničenom? V praxi sa totiž objavujú práve tieto dva najčastejšie prípady.

Chcete zateplovať? Zverte túto prácu do rúk odborníkov, aby ste sa vyhli chybám. Odborníkov si môžete vybrať v katalógu firiem na stránkach Stavebnik.sk, v sekcii Zateplenie domu
Na podstránke Zadaj dopyt môžete tiež požiadať vybraté firmy o vypracovanie cenovej ponuky na zatepľovacie práce.
 

Podpivničený priestor pod podlahou

Z vykurovaných obytných miestností časť tepla uniká do miest s nižšou teplotou, teda napr. pivníc či suterénnych nevykurovaných priestorov. Zateplenie podlahy tomu ale môže urobiť koniec.

Ako na to? Ak plánujete zatepľovať podlahu nad pivnicou, zrejme budete musieť vyriešiť zásadný problém. Zateplenie podlahy nad pivnicou je totiž problematické kvôli tomu, že dostatočná hrúbka tepelnej izolácie sa väčšinou do podlahy nezmestí z dôvodu nemožnosti túto podlahu zvýšiť. Riešením je zateplenie podhľadu zo strany nevykurovanej miestnosti. Ide o odporúčané riešenie výhodné z hľadiska akumulácie tepla v zateplenej stropnej konštrukcii. Výhodnejšie je aj preto, že sa do podhľadu spravidla vojde dostatočná hrúbka tepelnej izolácie. Namiesto zvyšovania výšky podlahy je teda jednoduchšie a v mnohých prípadoch aj ekonomickejšie znížiť podhľad v nevykurovanej miestnosti.

Pre zateplenie podhľadu v nevykurovanej miestnosti sa ako izolačný materiál najčastejšie používajú dosky EPS, ktoré sa lepia a mechanicky kotvia k podhľadu s povrchovou úpravou omietkou tenkej vrstvy.

Alternatívou pre polystyrén sú dosky z minerálnej vlny, ktoré majú vysokú paropriepustnosť a sú nehorľavé, nedajú sa však kvôli nasiakavosti použiť vo vlhkých miestnostiach. Vláknité izolácie sa tiež môžu použiť v kombinácii so zníženým zaveseným podhľadom, napríklad zo sadrokartónu. Tu sa dosiahne aj zlepšenie akustických vlastností stropu.

Ocitnúť sa ale môžete aj v situácii, kedy nebude na zateplovanie zo strany podhľadu nevykurovanej miestnosti dostatok miesta. V takom prípade je možné položiť izolačné dosky do podlahy, pričom sa podlaha mierne zdvihne, cca o 2 - 4 cm. Je ale treba použiť dosky s čo možno najmenšou tepelnou vodivosťou. Dobré skúsenosti sú s podlahovými doskami z polyuretánu, ktoré majú povrch opatrený jedno alebo obojstranne nalepenou hliníkovou fóliou, ktorá odráža časť sálavého tepla späť do interiéru.

Nepodpivničený dom

Čoraz vyššie nároky na znižovanie energetickej náročnosti kladú vysoké požiadavky na moderné tepelnoizolačné materiály. Na trhu je v súčasnosti široký sortiment výrobkov, ktoré uspokoja aj tých najnáročnejších staviteľov nízkoenergetických a pasívnych domov. Odborníci inštaláciu zateplenia do podláh či už v čase výstavby alebo neskôr zväčša odporúčajú, v niektorých prípadoch sa tak podľa prepočtov dá ušetriť aj 15 a viac percent z nákladov na teplo.

Ak sa púšťate do zatepľovania podlahy nepodpivničeného domu, záleží predovšetkým na tom, či ide o rekonštrukciu alebo novostavbu. Pri rekonštrukcii je totiž potrebné odstrániť pôvodnú podlahu a často vykonať sanačné opatrenia, ktoré vlhkosť znížia - predovšetkým položiť hydroizolačnú vrstvu. Ak máme vyriešenú izoláciu proti zemnej vlhkosti, riešime ďalej už len úniky tepla. Väčšinou sa na betónovú dosku s hydroizoláciou aplikuje podlahový polystyrén (biely alebo sivý) a ten sa zaleje ešte ďalšou vrstvou betónu o hrúbke cca 6 cm. Tento postup je najbežnejší pri rekonštrukciách podláh v starých domoch. Pri zatepľovaní podlahy v novom byte či dome je v súčasnosti bežnou praxou rátať s ňou už pri projektovaní domu.

Zaujať by vás mohol aj článok o stavebných materiáloch Zatepľovacie materiály

Foto: stillsport.com
(i.n.)